Deskowanie dachu to proces montowania na krokwiach sztywnego poszycia z desek, przed nałożeniem finalnego pokrycia dachu. To rozwiązanie, które zapewnia trwałość i stabilność całej konstrukcji, a także stanowi tymczasową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi w trakcie budowy dachu. Wielu inwestorów zastanawia się czy wykonać deskowanie, czy nie. Rzeczywiście, nie każdy dach wymaga deskowania, niemniej z uwagi na liczne korzyści zawsze warto rozważyć jego wykonanie.

Deskowanie – czy można je robić na każdym dachu?

Deskowanie jest rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej inwestorów i profesjonalnych wykonawców. Można je stosować na większości rodzajach dachów, a dekarze muszą tylko pamiętać, by dostosować je odpowiednio do pokrycia dachowego, czyli różnicować materiał oraz czynności.

Są dachy, na których wykonanie deskowania jest konieczne i mowa tutaj o dachach krytych papą lub gontem.

Jeśli zaś chodzi o rodzaj dachu, najczęściej deskuje się dachy skośne, zwłaszcza na połaciach o niższym kącie nachylenia. Rzadziej natomiast wdraża się to rozwiązanie na dachach płaskich - jeśli inwestor zdecyduje się na deskowanie dachu płaskiego, wówczas proces ten musi odbywać się z wykorzystaniem materiałów wodoodpornych - np. przy użyciu wodoodpornej sklejki - ponieważ są to dachy, na których częściej dochodzi do zawilgocenia i wykraplania wody.

Ponieważ można deskować niemal każdy dach (skośny, płaski, łukowy czy o skomplikowanej konstrukcji - spadzisty), należy tylko pamiętać, że każdy z osobna wymaga indywidualnego podejścia, bo różne rodzaje dachów wymagają zastosowania różnych technik i materiałów. Nie wolno także zapominać o precyzyjnym dostosowaniu działań oraz materiałów do warunków atmosferycznych.

Etapy deskowania dachu

Przygotowanie do deskowania dachu

Prawidłowo wykonana nowa więźba dachowa nie wymaga dodatkowych czynności przed deskowaniem. Ale już w przypadku remontowanego dachu, należy go wcześniej odpowiednio przygotować, demontując stary materiał, oczyszczając powierzchnię dachu oraz dokonując niezbędnych napraw.

Zasady deskowania dachu

Kiedy już dach jest przygotowany, proces właściwego deskowania można wykonać na dwa sposoby - albo przymocować materiał (czyli deski) na styk albo ażurowo (w równych odstępach).

W procesie deskowania należy przestrzegać podstawowych reguł. Montaż rozpoczyna się od dołu krokwi i postępuje się ku górze sukcesywnie dokładając kolejne elementy. Mocowanie materiału do konstrukcji dachu realizuje się się gwoździami lub wkrętami układając materiał poprzecznie do krokwi.W przypadku dachu deskowanego ażurowo należy zachować równe i odpowiednie odstępy między elementami, dodatkowo prawidłowo zabezpieczając krawędzie montowanego elementu.

Jakie deski wybrać na deskowanie dachu?

Wybór odpowiedniego materiału do deskowania dachu jest kluczowy dla trwałości i stabilności całej konstrukcji. Najważniejsze, by wybrać materiał suchy i impregnowany ciśnieniowo. Warto rozważyć: • deski sosnowe, jodłowe, świerkowe - które są najtańszym rozwiązaniem, najczęściej dostępnym na rynku. Przy ich stosowaniu generuje się najmniej odpadów, co wpływa na cenę deskowania.

  • płyty drewnopochodne, takie jak płyty MFP - produkowane z silnie sprasowanych wiórów drewnianych spojonych żywicą syntetyczną, są odporne na wilgoć.
  • płyty wiórowe OSB - płyty wiórowe stworzone przy pomocy sprasowanych w znacznej temperaturze oraz dużym ciśnieniu wiórek drzewnych o znacznych gabarytach, występujące w różnych grubościach i opcjach. Wśród płyt najczęściej stosowane na rynku polskim.
  • wodoodporna sklejka - najtrwalszy ale też najdroższy materiał, który przede wszystkim nadaje się do deskowania dachów płaskich, attyk i elementów budynku, które mogą być narażone na zwiększoną wilgotność.

Zalety i wady deskowania dachu

Zalety deskowania dachu

Deskowanie dachu zalecają niemal wszyscy dekarze z uwagi na to, że:

  • jest to forma tymczasowego zabezpieczenia dachu przed czynnikami atmosferycznymi, w czasie, kiedy budowa dachu trwa przez określony czas.
  • To dodatkowe usztywnienie konstrukcji dachu.
  • Deskowanie zwiększa termoizolację dachu.
  • Dach jest dodatkowo stężony i dzięki temu w trakcie wichur można być spokojnym o to, że nie zostanie zerwany.
  • W trakcie budowy dachu zwiększa się bezpieczeństwo pracy. Przy pełnym deskowaniu, dekarze przemieszczają się po bezpiecznej, pełnej powierzchni dachu. Ryzyko, że spadną znacznie maleje. Dobrze przemyślane deskowanie gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo całego dachu.

Wady deskowanie dachu

Zalet deskowania dachu jest wiele, wad natomiast znacznie mniej. Te, o których warto wiedzieć, są tylko dwie: • deskowanie zwiększa ciężar dachu oraz • determinuje rozwiązania techniczne i zastosowanie odpowiednich materiałów, co zaś wpływa na możliwość popełnienia błędu wykonawczego.

Ile kosztuje deskowanie dachu

Deskowanie dachu w procesie budowy domu jest z pewnością dodatkowym kosztem, ale rozwiązaniem dobrym i sprawdzonym, po które sięga coraz więcej inwestorów i profesjonalnych wykonawców.

Koszt deskowania dla najpopularniejszej deski sosnowej lub świerkowej szacuje się obecnie następująco:

  • cena za deski o grubości 25 mm zaczyna się od około 870 i sięga kwoty ponad 1200 zł/m3,
  • a robocizna w zależności od regionu Polski to koszt w granicach 34–45 zł/m2.